ÖZGEÇMİŞ

Prof. Dr. Hasan Şimşek

 

Hasan Şimşek lisans derecesini 1982 yılında ODTÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Eğitim Bölümü’nden, M.A. derecesini Eğitim Yönetimi alanında 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden, ikinci M.A. derecesini 1989 yılında ABD’nin Minnesota Üniversitesi’nden, Doktora derecesini Eğitim Yönetimi ve Eğitim Politikaları alanında 1992 yılında yine Minnesota Üniversitesi’nden almıştır. Aynı yıl doktora tezine merkezi ABD’de bulunan “Uluslararası Eğitim Planlaması Derneği” tarafından “kuramsal modellemede yılın doktora tezi ödülü” verilmiştir.

 

Dr. Şimşek 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevine başlamış ve Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör unvanlarını ODTÜ’den almıştır. 1995-1998 yılları arasında ODTÜ Eğitim Fakültesi dekan yardımcılığı, 2002-2004 yılları arasında Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı-Dünya Bankası “Milli Eğitimi Geliştirme Projesi’nde,” Milli Eğitim Bakanlığı-Dünya Bankası “Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi’nde” danışmanlık, YÖK-Dünya Bankası “Öğretmen Eğitimi Projesi’nde” yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. 2010 yılınsa ODTÜ'den ayrılmış, 2010-2013 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı, 2013-2018 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi kurucu dekanlığı görevlerini yapmıştır. 2018-2021 yılları arasında KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2021-23 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde dekanlık ve öğretim üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 2015 yılından beri Odatv.com sitesinde aralıklarla konuk yazar olarak yazıları yayınlanmaktadır.

 

Yerli ve yabancı dergi ve kitaplarda yüksek öğretim, eğitim yönetimi, eğitim liderliği, örgütsel değişim, planlama ve nitel araştırma alanlarında makaleleri olan yazarın Türkiye'de yayınlanmış sekiz kitabı bulunmaktadır: